2022-10-01
Lekkoatletyka z Mateuszem Jopkiem - Biegi
Biegi sprinterskie - rozgrywane są na kilku dystansach, indywidualnie, jak i w sztafecie.
Najkrótszy to rozgrywane na stadionie 100 metrów (60 metrów w hali), kolejny to 200m a najdłuższy – 400m. Sztafety – męskie, kobiece i mieszane – biegają 4 x 10...
Biegi sprinterskie - rozgrywane są na kilku dystansach, indywidualnie, jak i w sztafecie.
Najkrótszy to rozgrywane na stadionie 100 metrów (60 metrów w hali), kolejny to 200m a najdłuższy – 400m. Sztafety – męskie, kobiece i mieszane – biegają 4 x 100m i 4 x 400m. Start biegów sprinterskich odbywa się z pozycji niskiej, z bloku startowego. Przednia podpórka bloku startowego powinna być ustawiona w odległości około 2 stóp od linii startowej, a podpórka tylna o jedną stopę za nią. Komendy są następujące: „na miejsca”, „gotów” i strzał z pistoletu. Każdy zawodnik biegnie po swoim torze. Przed zawodami odbywa się losowanie torów albo też numer toru przydzielonego zawodnikowi wynika z miejsca, które zajął on w biegu eliminacyjnym. O kolejności na mecie decyduje pierś zawodnika.
60 metrów – najkrótszy bieg sprinterski (obok rzadziej rozgrywanego biegu na 50m). Bieg ten rozgrywany jest zazwyczaj w hali. Bieżnia usytuowana jest w centrum hali, w miejscu, gdzie na otwartym stadionie rozgrywane są rzuty.
100 metrów – klasyczny bieg sprinterski, najkrótszy dystans w biegach lekkoatletycznych na otwartym stadionie. Rekordzistów świata na tym dystansie określa się często mianem "najszybszego mężczyzny/najszybszej kobiety świata” z aktualnymi rekordzistami Usainem Boltem 9,58 s a wśród kobiet Florence Griffith-Joyner 10,49 s.
200 metrów - rozgrywany zarówno na otwartym stadionie, jak i w hali. Na stadionie start tego biegu odbywa się na wirażu, a druga część dystansu ma miejsce na prostym odcinku 100 metrów. Podczas mniej popularnego biegu w hali, 200 metrów wynosi jedno pełne okrążenie bieżni.
400 metrów - najdłuższy dystans spośród biegów krótkich. Na standardowym stadionie 400 metrów stanowi dokładnie jedno okrążenie stadionu po wewnętrznym torze. W hali jest to dystans dwóch okrążeń.
Biegi sztafetowe - w biegu biorą udział zespoły czteroosobowe. Konkurencja polega na biegu z pałeczką sztafetową trzymaną w dłoni.
Zawodnicy podczas zmian przekazują sobie pałeczkę w wyznaczonej strefie zmian. Zgubienie pałeczki lub przekroczenie strefy zmian równoznaczne jest z dyskwalifikacją sztafety. Bieg sztafetowy 4 × 100m odbywa się po torach. W biegu 4 × 400m pierwsza zmiana biegnie po torach, druga biegnie po torach tylko pierwszy wiraż (100m), po czym zawodnicy mogą biec po wewnętrznym torze.
Trening sprinterski (szybkościowy) wykorzystuje się w prawie w każdej dyscyplinie sportowej. To doskonała forma ruchu dla osób regularnie uprawiających sport, którzy chcą wyrzeźbić swoją sylwetkę zachowując przy tym dużą masę mięśniową. Trening sprintera to nie, jak mogą sądzić niektórzy, ciągłe bieganie krótkich odcinków na bieżni. W jego skład, oprócz szybkości, wchodzą także trening skoczności, siły dynamicznej, gimnastyki, stabilizacji oraz wytrzymałości szybkościowej i czasu reakcji.
Biegi płotkarskie – rodzaj biegowych konkurencji lekkoatletycznych, w którym zawodnicy podczas biegu pokonują równomiernie rozstawione płotki.
Podczas zawodów lekkoatletycznych zawodnicy rozgrywają po dwa dystanse biegów płotkarskich:
krótki – 100 metrów kobiet i 110 metrów mężczyzn, tzw. "wysokie płotki", gdzie zawodnicy pokonują po drodze dziesięć płotków
W hali rozgrywane są przede wszystkim krótkie biegi płotkarskie: na imprezach mistrzowskich bieg na 60 metrów, na mityngach czasem bieg na 50 metrów, rzadkością są biegi na "niskich" płotkach (na 300 lub 400 metrów).
Wysokość płotków zależy od dystansu, płci i kategorii wiekowej zawodników.
Wśród polskich zawodników obecnie największe sukcesy sportowe odnoszą Pia Skrzyszowska i Damian Czykier.
Polscy medaliści MŚ i ME:
Na 60m - Zofia Bielczyk złoto ME; Grażyna Rabsztyn złoto, srebro ME; Lucyna Langer złoto ME; Teresa Nowak brąz ME; Teresa Sukniewicz-Kleiber brąz ME; Leszek Wodzyński złoto ME; Mirosław Wodzyński srebro ME; Tomasz Ścigaczewski srebro i brąz ME
Na 100m - Lucyna Langer brąz olimpijski, złoto ME; Teresa Nowak brąz ME; Teresa Sukniewicz-Kleiber brąz ME, Pia Skrzyszowska złoto ME
Na 110m - Leszek Wodzyński brąz ME; Mirosław Wodzyński srebro ME; Jan Pusty srebro ME; Artur Kohutek brąz ME; Artur Noga brąz ME
Na 400m - Anna Jesień brąz MŚ i ME; Joanna Linkiewicz srebro ME; Paweł Januszewski złoto i brąz ME; Marek Plawgo brąz MŚ, srebro ME, złoto ME w hali.
Bieg przez płotki to nic innego jak bieg sprinterski ze skutecznym pokonywaniem przeszkód. Podstawą postępu w biegu przez płotki są takie zdolności motoryczne jak szybkość, siła o charakterze dynamicznym oraz specyficzna hybryda siły i szybkości, jaką jest skoczność. Decydującym czynnikiem sukcesu w biegach płotkarskich jest rytm pokonywania płotków.